Sunday, March 04, 2012

Film: The Descendants

Corç Amca kızlarına bakıyor
The Descendants, ülkemizde Senden Bana Kalan ismiyle gösterime girdi. George Clooney hayranı değilimdir, ancak ödüllü filmlerini ve iyi oyunculuğunu yadsımam. Film nazik, sakin bir film. "Ödülleri ve adaylıkları hak etmiş!!!" diye coşkuyla bağıracağımız bir film değil belki, ama salondan memnun ayrılıyorsunuz. 

Aslında The Help'i izleme niyetiyle yola çıkmama rağmen kendimi bu filmde buldum, bir aile dramasına hazır hissetmiyordum. Kafamdaki planın değişmesi beni çok rahatsız eder. Bu kez bu ufak değişiklik beni üzmedi.

Film Havai'de geçiyor, yıllar önce gidip sömürgeleştirip, golf sahalarını oturtup, mekanların ve kişiliklerin ırzına geçen Beyazlar, ufak göndermelerle "heh-heee ya valla farkındayız aslında yaptıklarımızın" diyorlar. Havai'nin diğer Hollywood filmlerindeki gibi (Genelde romantik komedi olur bu filmler) sadece tatil köylerinden oluşan yüzünü değil, daha gerçekçi bir yüzünü anlatır gibi. George Amcamız eşi komaya girmiş bir baba rolünde çeşitli güç durumlar yaşıyor ve iki kızıyla yakınlaşmaya çalışıyor.

Film boyunca Havai modasını ve evlerdeki yaşam tarzını da ufak ufak gözlemliyoruz. Kocaman çiçekli gömlekler, kapının önünde çıkarılan terlikimsi ayakkabılar, mobilyalarda özensizlik ve hasır ağırlığı... Tabii pekçok insan normal olarak filme senaryoya falan bakmıştır. Fakat ben genelde reklam dergilerinden fıslamış gibi görünen film dekorlarına kafamı taktığım için, bu belirgin fark dikkatimi çekti.

Üstüste çevrilen "tuhaf aile" temalı bir film olmaması da artı puan. Olabildiğince normal bir aile. 10 yaşındaki kız, 10 yaşında bir kız mesela. Son yılların filmlerindeki gibi "Büyümüş de küçülmüş, sevsek mi dövsek mi?" tarzı değil. Aynı şekilde 17 yaşındaki kız da çağına uygun davranışlar içerisinde. Sorunlar çözülmeye çalışılıyor, güzel bir seyir. Film yönetmeni Alexander Payne , daha önce Sideways, Election ve About Schmidt filmleriyle tanınıyordu.

Filmin en güzel sahnesi.

No comments:

Post a Comment