Thursday, August 09, 2012

Kitap: David Nicholls- Bir Soru Bir Aşk

David Nicholls ismini Bir Gün isimli kitapla duyduk. Filminin gösterime girmesiyle birlikte satışları iyice artan bu kitap, uzun süre çok satanlar listelerinde yer almıştı. Hem yabancı bir arkadaşa, hem de anneme tavsiye edebildiğim, pek çok insanın hoşuna gidebilecek türde bir romantik/realist kitaptı.
Kitap Pegasus Yayınlarından... Bu aralar Pegasus kütüphanemde baya yer edinmeye başladı.

Bir Soru Bir Aşk ise Bir Gün'den ayrı olarak bu kadar farklı insanlara hitap edecek türde değil. Bunu gözattığım çeşitli bloglardaki okuyucuların olumsuz yorumları nedeniyle söylüyorum: Beklentiyi Bir Gün'e göre ayarlamamalısınız.

Belirtmek gerekiyor ki kitap Türkçe'ye Bir Gün'ün çok satmasının rüzgarıyla kazandırılmış olsa da, Bir Gün'den önce kaleme alınmış: Yazarın ilk kitabı ve 2003 tarihli. Bir Gün ise 2009 tarihliydi. Tarzları farklı. Dikkatimi çeken bir diğer konu ise kitabın orijinal ismiyle Türkçe'sinin farklı oluşu. İlk önce yine sinema filmlerindeki gibi abuk subuk isimlendirme hevesine kurban gittiğini düşündüm. Ancak sonra asıl ismin Türk okura pek bir şey ifade etmeyeceğini fark ettim. Aynı nedenle Amerika'da da farklı isimle yayınlanmış. Kitabın İngiltere'de yayınlanan ismi Starter For Ten (10 için başlangıç veya 10 puan için başlangıç denilebilir sanırım). Bu da kitapta da büyük yeri olan Üniversitelerarası Bilgi Yarışması'nın 10 puanlık ilk sorusuna gönderme yapıyor.

Kitabın arka kapağında "Yeni Nick Hornby geliyor" gibi yorumlar aldığı yazıyor. Bu yorumlar doğru sayılabilir. İki yazar da İngiliz, ikisi de genç, müziksever ve olaylara toplumun genelinden biraz daha farklı bakabilen değişik karakterleri mizahi dille yazıyor. Hatta -Bir Gün için böyle diyemem ama- Bir Soru Bir Aşk için neredeyse Nick Hornby'den etkilenmiş bile diyebiliriz. Kitap bana Ayrıntı Yayınlarından okuduğum, fakat isimlerini unuttuğum gençliği ve bol bol rock müziği içeren kitapları anımsattı. Bu tür kitapları çok sevdiğim için, bana göre her şey güzel.

Kitabın konusuna gelelim: Brian isimli arkadaşımız işçi sınıfına mensup, tek silahı inekliği olan bir öğrencidir. Üniversitede İngiliz Edebiyatı okumak üzere farklı bir şehire gider. En büyük hayali ise TV'de yayınlanan Üniversitelerarası Bilgi Yarışması'na katılmak ve tabii yarışmayı kazanmaktır. Karizmatik olduğunu düşündüğü uzun uzun cümleler kurar, edebiyatçı olma hevesiyle şiirler yazar, kızların yanında rahat davranabilmek için içip sarhoş olur, aynada sivilcelerini sıkar, bol bol hayranı olduğu şarkıcıları dinler. Bildiğimiz üniversite öğrencisi işte! Buna 80'ler nostaljisi ve İngiliz stili espriler de eklenince çok eğlenceli bir metin ortaya çıkmış.

Kitapta "Marksist zeki Yahudi kız", "üst sınıfa mensup çok güzel vicdansız kız" gibi klişe karakterler olsa da, hangimiz bir pazar günümüzü bu tip karakterleri içeren bir romantik komediye harcamadık ki?

Yazar, ilk romanı olduğundan, otobiyografik öğeleri kullanmış. Kendisinin de böyle ukala bir edebiyat öğrencisi olduğunu söylüyor. Ayrıca Amerikan film endüstrisinde üniversite gençliğiyle ilgili filmler olmasına rağmen, İngiltere'de olmayışını bir eksiklik olarak görmüş. Kendisi de 80'lerde üniversite okuduğu için, bildiği sularda yüzmeyi tercih etmiş. (Hatırlarsanız Bir Gün de 1980'lerden günümüze uzanan bir hikayeydi)

David Nicholls uzun süre BBC'ye edebiyat uyarlamaları yapmış, bir dönem oyunculuğu denemiş, kısacası sinema-TV ile yakın ilişkili bir yazar. Bu kitap da filme uyarlanmış. Uyarlamayı da yapan yazarın ta kendisi olduğundan, izlemek için can atıyorum. 2006 tarihli filmde başrollerde o dönem yeni parlayan James McAvoy ve Rebecca Hall var. Hattaaaa filmde şu aralar Sherlock Holmes olarak gördüğümüz Benedict Cumberbatch de var! Umarım filmi kısa süre içinde bulup izleyebilirim...

Kitap güzel bir gençlik romanı, fazlası değil, ama bu tip kitaplara da ihtiyacım var. Güzel bir alternatif.


No comments:

Post a Comment